У четвртак, 6. 6. 2024. године, представљен је пројекат ,,Заједно против шумских пожара: Оснаживање локалне заједнице“. Овај пројекат је један од два пројекта изабрана за подршку ове године, у оквиру програма подршке управљачима заштићених подручја “Заједно за заштићена подручја”, који реализују Млади истраживачи Србије. Пројекат траје до краја августа и у том периоду предвиђено је одржавање радионица и едукација деце о значају превенције од пожара.
Као прва активност на пројекту, одржан је састанак Савета корисника Националног парка Тара и свих заинтересованих страна, у просторијама Центра за посетиоце ЈП ,,Национални парк Тара“. Овај састанак представљао је први корак ка успешној реализацији пројекта и прилику да се присутнима представе циљеви и планиране активности пројекта, са посебним акцентом на представљање америчког модела укључивања локалног становништва у превенцију и праћење ризика од пожара, као пример добре и успешне праксе.
На крају састанка одржана је дискусија о локалним потребама и могућностима прилагођавања страних модела нашим условима, у оквиру које су чланови Савета корисника излагали своје предлоге и сугестије. Састанак је пратила и Маша Перовић, координатор за ванредне ситуације за Западни Балкан, која је активно учествовала у дискусији и изнела своје виђење важности овог пројекта.
Оно што је веома важно јесте да су се позиву одазвали скоро сви чланова Савета корисника, али и заинтересоване стране мимо њега, попут ловачких удружења, организатора спортских манифестација на Тари, Канцеларије за младе, Добровољног ватрогасног друштва, на чему се пројектни тим посебно захваљује.
Пројекат ,,Заједно против шумских пожара:Оснаживање локалне заједнице" подржава Америчка агенција за међународни развој (USAID), у оквиру пројекта ,,Заједно за животну средину", https://zazivotnusredinu.bos.rs/
Састанак Савета корисника подржава Америчка агензија за међународни развој (USAID), у оквиру пројекта ,,Заједно за животну средину", који спроводи Београдска отворена школа (BOŠ), у сарадњи са Међународном унијом за заштиту природе (IUCN), Младим истраживачима Србије (МIS), међународном организацијом The Nature Conservancy (TNC), Удружењем ,,ENECA" и Америчком привредном комором у Србији (AmCham).