• (+381) 031/ 863 644

  • office@nptara.rs

Вести

У уторак, 9. 7. 2024. године, у Цептер хотелу Дрина, одржани су радионица и предавање у оквиру активности на пројекту ,,Заједно против шумских пожара:Оснаживање локалне заједнице“. Овај пројекат се спроводи у оквиру програма подршке управљачима заштићених подручја ,,Заједно за заштићена подручја“, који реализују Млади истраживачи Србије.  Пројект траје до краја августа и у том периоду предвиђено је одржавање радионица, предавања и едукације деце и локалног становништва о превенцији и степенима ризика од пожара.

Одржана радионица представља битан корак ка успрешној реализацији пројекта и прилику да се присутнима представе циљеви и планиране активности пројекта. На самом почетку, присутнима се испред ЈП ,,Национални парк Тара“ обратила Маријана Јосиповић, стручни сарадник за заштиту природе, која је поздравила све присутне и истакла да је овај пројекат важан за повезивање са локалном заједницом и да  управљач заштићеног подручја, Национални парк Тара, организује низ радионица о превенцији и степенима ризика од пожара, који имају за циљ како едукацију, тако и укључивање локалне заједнице у управљање подручјима. Ова радионица је била прилика и да се сви присутни упознају са шумским пожарима на подручју Националног парка Тара, о чему је у оквиру своје презентације ,,Заједно против шумских пожара у Националном парку Тара“ говорио Марко Томић, референт за противпожарну заштиту и члан пројектног тима.  Учесници су упознати и са америчким моделом укључивања локалног становништва у превенцију и праћење ризика од пожара, као примеру добре праксе, који је представила Маша Перовић, координатор за ванредне ситуације за Западни Балкан, у оквиру своје презентације ,,Пракса службе за шумe САД: Превенција ватре на отвореном у сарадњи са локалном заједницом“. Након радионице, др Слободан Милановић, одржао је предавање на тему ,,Прогнозирање вероватноће појаве шумских пожара у Србији“. Догађају је присуствовала и извршна директорка Младих истраживача Србије, Тања Петровић.

Важан део догађаја била је и дискусија о локалним потребама и прилагођавању страних модела нашим условима. У оквиру радионице учесницима су подељени задаци и ситуације које су решавали у групама и представљали своја решења.

Оно што је приметно јесте и велика заинтересованост за догађај. Позиву су се одазвали чланови Савета корисника Националног парка Тара, међу којима су представници локалних институција, Ватрогасне јединице Бајина Башта, Добровољног ватрогасног друштва, запослени у ЈП ,,Национални парк Тара“, представници спортских манифестација на Тари, као и мештани са подручја националног парка.

Пројекат ,,Заједно против шумских пожара:Оснаживање локалне заједнице“ се реализује кроз програм подршке ,,Заједно за заштићена подручја“, у оквиру пројекта ,,Заједно за животну средину“, https://zazivotnusredinu.bos.rs/

Радионицу у предавање у оквиру овог пројекта подржава Америчка агенција за међународни развој (USAID) у оквиру пројекта ,,Заједно за животну средину" који спроводи Беoградска отворена школа (BOŠ), у сарадњи са Младим истраживачима Србије (MIS), Међународном унијом за заштиту природе (IUCN), Mеђународном организацијом ,,Тhe Nature Conservancy“, Удружењем ,,ЕNECA“ и Америчком привредном комором у Србији (AmCham).

 

https://youtu.be/ikDF-1QeAfA?si=wkpBXP4bAzjjBldV

 

 

ЈП НП Тара

Простор Таре проглашен је Националним парком 13. јула 1981. године на укупној површини од 24.991,82 ha..

Твитер

Инстаграм