Локалитет „Мраморје“, Перућац
Локалитет се налази на десној обали Дрине, у близини реке Врело и њеног водопада. Када је проглашена за културно добро, 1968. године, ова некропола бројала је укупно 70 стећака. Споменици су постављани у правилне редове, у правцу запад-исток, а највећи број има облик плоче или ниског сандука, два су облика саркофага са слеменом, типа куће са кровом на две воде. Стећци нису декорисани и немају натписа, најстарији потичу из XIV и XV века. До момента када је ЈП „Национални парк Тара“ преузео бригу о уређењу и одржавању овог локалитета, он је био у запуштеном и неугледном стању, што је допринело пропадању споменика.
Овај локалитет се сврстава у најзначајније и најбоље очуване некрополе у Србији, због чега је и заштићен као споменик културе од изузетног значаја.
Локалитет „Грчко гробље – Урошевина“, Растиште
По величини и начину обраде споменика овај локалитет спада у најзначајније. Данас се на некрополи налази око 40 споменика. Од типова заступљени су стећци типа плоче, слеменика и споменика. Такође, на овој некрополи се налазе и два ретка облика стећка: двоструки слеменик и комбиновани споменик сандук. Мањи број је једноставно украшен мотивима: крста, лука и два мача.
Локалитет „Градина“
Смештен је на самом врху брда које доминира клисуром Раче и околином. На њему су пронађени остаци мањег непознатог утврђења, неправилне основе прилагођене терену. Унутар утврђења су пронађени остаци рановизантијске цркве и један гроб. Према налазима, претпоставља се да утврђење датира из 6-7 века.
Локалитет „Скит Св. Ђорђа“
Историјски локалитет из периода 16. и 17. века који се налази око 2 км узводно од манастира Рача, на десној обали истоимене речице. На овом месту, при самом уласку у кањон Раче у турским катастарским пописима из 1528/1530. године помиње се манастир на Ланишту. Међутим, у ретким рукописима Рачанске преписивачке школе из 17. века помиње се као „Скит Св. Ђорђа“ у Бањи, због извора термалне воде који се налази у непосредној близини. Касније, за ово крашко врело се усталио назив Лађевац. Археолошка истраживања 2006/2007. године објекта познатог под именом „Скит Св. Ђорђа“ показала су стамбени карактер. Вероватно се ради о двору или манастирском конаку са остацима монашких келија, а претпоставља се да је ово био центар Рачанске преписивачке школе.
Локалитет „Солотник – Кулина“
Зaмак Солотник се налази на источној страни Националног парка Тара, на стени поред села Солотуша. Замак је подигао непознати властелин негде у време пада деспотовине у турске руке 1459. и освајања Босне 1466. године. Двор у замку није довршен до краја, нити се стегао креч у бедемима, а Турци су на јуриш освојили замак. Бранитељи су изгинули, побијени или одведени у робље.
Замак има приближно трапезоидну основу димензије 20x30 метара. У југоисточном углу се налази кула кружне основе. Дебљине зидова 1,20–1,70 метара, а на страни окренутој нападачима близу 4 метра. Очувана висина зидова на неким деловима дворца прелази 4 метра. Зидови су грађени од притесаног камена и трпанца у средини, везани кречним малтером. Замак има два улаза, источни и западни. Солотник је могао бити нападнут артиљеријом само са јужне и југо-источне стране, те је прилаз са тих страна штићен ровом уклесаним у стене.
У северо-источном делу дворца се налазила цистерна, за снабдевање водом становника замка Солотник. Њен приближно кружно облик је условила жива стена, зидови цистерне су били премазани глином, у средини се налазио бунар пречника око један метар, изграђен слагањем камених плоча, без употребе везива. Простор између бунара и зида цистерне је био испуњен шљунком. У цистерну се сакупљала кишница, која се пречишћавала, таложила кроз шљунак и сливала у бунар.